NGC 6093, M80
| |||||
První dva snímky, které zde uvádím, byly pořízeny prostřednictvím Hubblova kosmického teleskopu v roce 1999. Vzhledem ke vzdálenosti M80 jsou na nich vidět pouze hvězdy jasnější než Slunce. Avšak při hlubším zkoumání M80 (v optickém i ultrafialovém oboru) astronomové odhalili vysoký počet hvězd nazývaných „modrý tulák“. Jedná se o hvězdy, které vypadají velmi mladě vzhledem k ostatním hvězdám. Poprvé je objevil Alan Sandage v roce 1953. Zdánlivě mladý vzhled hvězd je způsoben dramatickými hvězdnými interakcemi, ke kterým dochází při průchodu hvězd skrze hustý centrální region hvězdokupy, při kterém se jednotlivým hvězdám „odlupují“ chladnější vnější vrstvy. V M80 bylo objeveno přibližně dvakrát více „modrých tuláků“ než v kterékoliv jiné hvězdokupě pozorované Hubblovým kosmickým teleskopem. Velký výskyt těchto hvězd v M80 předpokládá vysokou četnost hvězdných srážek v centru M80. Další průzkumy M80 prostřednictvím Hubblova kosmického teleskopu vedly k objevení pouze dvou dvojhvězd. To je mnohem méně, než se předpokládalo vzhledem ke zmiňované četnosti hvězdných srážek v M80.
Berlínský astronom Auwers zaznamenal v M80 dne 21. května 1861 novu, která zářila po dobu několika týdnů. Výsledky jeho pozorování ukazují, že 21. května a 22. května 1861 dosahovala hvězdné velikosti 7,0 mag, do 16. června 1861 pak pohasla na hodnotu 10,5 mag. Ve svém maximu byla tedy jasnější než celá hvězdokupa M80. Nezávisle na pozorování Auwerse pozoroval tuto novu astronom Pogson, který její maximum stanovil na počátek roku 1864. Jeho pozorování však nebylo potvrzeno.
Jižní a východní část M80 obsahuje velké množství tmavých a poměrně málo světlých difúzních mlhovin (mračen mezihvězdného prachu).