Plynné planety > Jupiter > Snímky měsíce Adrastea

Snímky Galileo
Obrázek měsíce Adrastea pořízený sondou Galileo
Adrastea

Tento obrázek měsíce Adrastea byl pořízen sondou Galileo mezi listopadem 1996 a červnem 1997. Přestože byl Adrastea objeven Voyagerem, nepodařilo se této sondě jiný záběr než pouhý bod světla na obrázku. Adrastea obíhá kolem Jupitera v oblasti mezi prstencem planety a většími Galileovými měsíci. Největší rozměr Adrastea je přibližně 20 km.

Autor snímku: NASA/Cornell Univerzity
Kosmická sonda: Galileo

Rodinný portrét malých vnitřních měsíců Jupitera
Adreastea

Tento obrázek pořízený sondou Galileo systémem pevné fáze snímkování mezi listopadem 1996 a červnem 1997 poskytuje vůbec první "rodinný portrét" čtyř malých měsíců nepravidelných tvarů, které obíhají okolo Jupitera v oblasti mezi prstencem planety a většími Galileovými měsíci. Měsíce jsou zobrazeny v jejich skutečných relativních velikostech se severním pólem přibližně směřovaným nahoru. Zleva doprava, seřazené vzestupně podle vzdálenosti od Jupitera, se jedná o Metis (největší rozměr napříč je asi 60 km), Adrastea (20 km), Amalthea (247 km) a Thebe (116 km). V době pořizování obrázků Amalthea, největší z těchto čtyř malinkatých měsíců, kosmickou sondou Voyager 2 v roce 1979 s rozlišením, které nyní vidíte na obrázku, byly měsíce Metis, Adrastea a Thebe díky novým pozorování Galileo známy jako body světla.

Autor snímku: NASA/Cornell Univerzity
Kosmická sonda: Galileo

Stránka byla od 15. 1. 2010 zobrazena 1776krát.

Vytištěno ze stránky projektu Planety (astronomia.zcu.cz/planety/jupiter/937-snimky-mesice-adrastea)