Malá tělesa > Trpasličí planety > Eris Trpasličí planeta, plutoid

Eris
Trpasličí planeta, plutoid

Umělecká představa pohledu z Kuiperova pásu. Eris a její měsíček Dysnomia

Eris je těleso, které patří do rodiny transneptunických těles, jež pocházejí z Kuiperova pásu. Poprvé byla pozorována v roce 2003. Při dalším pozorování (8. ledna 2005) bylo možné určit její dráhu. V létě roku 2005 bylo těleso pojmenováno Xena (podle hlavní postavy seriálu Xena). Na podzim téhož roku objevitelé Xeny nalezli její měsíc, Gabrielle (spolubojovnice Xeny) s označením S/2005 (2003 UB313) 1.

Xena (vlevo) se svou spolubojovnicí Gabrielle

Eris (Xena) je těleso s průměrem až 3 000 km. Vzhledem k tomu, že Pluto (v té době ještě planeta) má průměr jen 2306 km, byla Eris označována za desátou planetu sluneční soustavy.

Po 26. valném shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU) v Praze byla zveřejněna definice planety a Eris se spolu s Plutem přesunula do kategorie trpasličích planet. Definitivní jméno Eris bylo IAU zvoleno 13. září 2006 a její měsíc získal označení (136199) Eris I a jméno Dysnomia.

11. června 2008 IAU zavedla novou kategorii pro sluneční soustavu, plutoidy. Tam se spolu s prototypem takových těles, Plutem, Eris zařadila.

Historie

Poprvé bylo těleso spatřeno 21. října 2003 na observatoři Mt. Palomar (Kalifornie) a to těmito astronomy: Michael E. Brown (California Institute of Technology), Chadwick A. Trujillo (Gemini Observatory) a David L. Rabinowitz (Yale University). Pohyb tohoto tělesa byl vzhledem k vzdálenosti od Slunce tak pomalý, že nebylo možné přesně stanovit jeho trajektorii.

Určení trajektorie se objevitelům podařilo až po pozorováních na začátku roku 2005 (8. až 10. ledna) observatoří Cerro Tololo. Po zpřesnění údajů o vzdálenosti od Země (asi 97 AU) byl objev 29. července 2005 oficiálně ohlášen. V tentýž den byl ovšem ohlášen objev dalších dvou objektů. První byla Haumea (2003 EL61) a druhým Makemake (2005 FY9). To vedlo k velkým zmatkům. Veřejnost si nebyla jistá tím, zda se mluví o jednom a tomtéž objektu, nebo o třech objevech různých těles.

Původ jména

(http://www.redicecreations.com/winterwonderland/eris.jpg)

Jméno Eris patří řecké bohyni sváru. Na svatbě Pelea a Thetidy vhodila mezi svatebčany jablko s nápisem „té nejkrásnější“, a tím způsobila spor mezi Hérou, Athénou a Afroditou. Hádka byla rozhodnuta trojským princem Parisem. Vybral Afroditu.

Takovým jablkem lze nazvat i pojem „planeta“, který způsobil také spoustu svárů.

Popis

Eris má stejně jako Pluto a další velká transneptunická tělesa slabě načervenalou barvu. Vysvětluje se to přítomností organických látek (tholinů).

Struktura tholinů

Tholin se nachází také na Neptunově měsíci Triton či Saturnově Titanu. Na Zemi látku tholin nenajdeme. Kyslík v atmosféře by jej zničil.

Afélium 97,56 AU (14,60 . 109 km)
Perihélium 37,77 AU (5,65 . 109 km)
Excentricita 0,441 77
Oběžná doba 557 let
Hmotnost 1,67 (±0,02) . 1022 kg
Teplota (minimální) 30 K
Teplota (průměrná) 42,5 K
Teplota (maximální) 55 K
Pozorovaná hvězdná velikost 18,7
Absolutní hvězdná velikost –1,12 ± 0,01

Trajektorie

Ilustrace
Trajektorie trpasličí planety Eris ve srovnání s trajektoriemi obřích planet a Pluta
Srovnání velikostí Země, Měsíce, Pluta a Eris
(upraveno podle: http://www.thegreenduck.com/ka/images/Eris-orbit.gif)

Dysnomia

Mike Brown se svými spolupracovníky 10. září 2005 objevil měsíc trpasličí planety Eris. Objevu bylo dosaženo dalekohledem Keck II, který se je součástí Keck Observatory (Mauna Kea, Havajské ostrovy).

Původ jména

Měsíc Dysnomia dostal jméno podle řecké bohyně anarchie, dcery bohyně Eris.

Charakteristika

Název absolutní
Rovníkový průměr 250 km (odhad)
Vzdálenost oběžné dráhy (přibližně kruhová) od centra Eris 37 350 ± 140 km
Doba oběhu 15,774 ± 0,002 dne
Stránka byla naposledy editována 4. února 2010 v 22:27.
Stránka byla od 15. 1. 2010 zobrazena 20904krát.

Vytištěno ze stránky projektu Planety (astronomia.zcu.cz/planety/trpaslici/1874-eris-trpaslici-planeta-plutoid)