Vybavení > Přístroje > Astrofotografie pomocí digitálního fotoaparátu

Astrofotografie pomocí digitálního fotoaparátu

Digitální fotoaparáty se v poslední době staly silnou konkurencí klasické fotografii a postupně si nad ní vydobývají vedoucí postavení téměř ve všech odvětvích fotografie. Klasická fotografie se však nevzdávala a nevzdává lehce, což je pro běžné uživatele přínosem, a mimo jiné to i umožnilo rychlejší rozšíření digitálních fotoaparátů takových vlastností, že jsou dobře použitelné i v dosti specializované a technicky náročné astrofotografii. První digitální fotoaparáty se začaly na trhu objevovat na přelomu 80. a 90. let minulého století. Jejich senzory měly pouze několik desítek tisíc pixelů, byly černobílé a měly nevalný dynamický rozsah. Relativně rychle se ale začaly zlepšovat a na trhu se objevovaly stále dokonalejší a dokonalejší modely, které se začaly přibližovat kvalitou zobrazení podřadnějším fotografickým filmům. To nezůstalo bez odezvy výrobců filmů, kteří za cenu nemalých investic do vývoje začali fotografické filmy podstatně zlepšovat. Díky tomu se kvalita chemických fotomateriálů v průběhu posledních patnácti let zlepšila mnohonásobně. Pokud například běžné fotografické emulze pro barevný negativní proces měly dříve 5 – 6 chemických vrstev, v současnosti jich mají i více než 30. Přesto však digitální fotografie ve většině případů nakonec klasickou chemickou cestu překonala. Významné ovšem bylo, že tato závěrečná „křeč“ klasické fotografie pozvedla běžné standardy kvality fotografie, na které jsme zvyklí a díky tomu donutila výrobce digitálních fotoaparátů vyrábět přístroje s dostatečným rozlišením, barevnou hloubkou, barevným podáním a dynamikou, která dokáže klasické fotografii konkurovat či ji dokonce překonat.

Kompaktní fotoaparáty

Běžně známé „kompakty“ jsou ve fotografii velmi populární. Jsou koncipovány tak, aby byly snadno ovladatelné, všestranné a aby fotografie jimi pořízené byly pěkné na pohled a nebylo třeba je jakkoli dále upravovat. Bohužel tyto vlastnosti svádějí ke kompromisům a astrofotografie je značně specifický a náročný obor, kde kompaktní fotoaparáty příliš neobstojí.

Povzneseme-li se do obecné roviny použití kompaktních fotoaparátů pro astrofotografii, nalezneme některé výhody a také řadu nevýhod. Přitom se mohou mezi kompaktními fotoaparáty nabízenými na trhu objevit výjimky. Tento výčet je obecný a na trhu se objevují některé modely, které mají vhodnější specifikace. Takové fotoaparáty jsou pak v astrofotografii využitelné více. V poslední době se stále častěji objevují kompaktní fotoaparáty, umožňující fotografovi více ovlivňovat fotografický proces. Některé disponují i funkcemi známými spíše z poloprofesionálních tříd jednookých digitálních zrcadlovek.. Bohužel napevno zabudovaný objektiv i tyto vhodnější fotoaparáty neustále omezuje pouze na využití v afokální fotografii. Případně na širokoúhlou fotografii pouze pomocí vlastního objektivu.

Možnosti jejich použití se v podstatě omezují pouze na fotografování jasných objektů, převážně tedy Slunce, Měsíce a jasnějších planet. Protože jsou tyto objekty úhlově malé a objektiv nelze sejmout, jejich nejčastější použití je ve spojení s dalekohledem v konfiguraci okulárové projekce.

výhody nevýhody
malé rozměry a hmotnost neumožňují ukládat do RAW
obvykle možnost pořizovat videosekvence objektiv pevně spojen s tělem fotoaparátu
omezené možnosti manuálních nastavení
vysoký šum a malá citlivost snímače

EVF zrcadlovky

EVF je zkratka anglických slov Electronic View Finder (elektronický hledáček). Hybridní forma fotoaparátů, která vznikla relativně nedávno kombinuje některé schopnosti klasických zrcadlovek s operativností a uživatelskou jednoduchostí kompaktních fotoaparátů. Jde o poněkud rozměrnější fotoaparáty vybavené většinou objektivem typu ultrazoom (proměnný objektiv s velkým rozsahem ohniskových vzdáleností) s rozsahem obvykle více než desetinásobným. Falešné zrcadlovky se jim říká proto, že mají kromě běžného velkého displeje hledáček s malým displejem pro reálný náhled, kterým se podobají zrcadlovkám. Některé modely umožňují fotografování do bezztrátových formátů RAW a nabízejí mnoho manuálních nastavení. Při tom zvládají i tvorbu videosekvencí. Limitující je ovšem objektiv, který nelze z těla demontovat, a tak jsou tyto fotoaparáty stejně jako kompakty odsouzeny pouze pro afokální fotografii. Především u levnějších modelů, ale nejen u nich, je navíc kvalita objektivu značně diskutabilní. Při velkém rozsahu zoomu jde vždy o kompromisy a nedá se očekávat, že kvalita objektivu bude srovnatelná se zoomy s menším rozsahem, nebo dokonce s objektivy s pevnými ohnisky.

výhody nevýhody
částečně manuální režim objektiv pevně spojen s tělem fotoaparátu
obvykle možnost pořizovat videosekvence vysoký šum a malá citlivost snímače
někdy kvalitnější objektiv

Jednooké digitální zrcadlovky

Pravé digitální zrcadlovky jsou v angličtině často zkracovány jako DSLR (Digital Single Lens Reflex).

Již brzy po vzniku jednookých zrcadlovek počátkem 20. století se přišlo na to, že tento druh fotoaparátu je díky svým vlastnostem a univerzálnosti ideální pro fotografy, kteří chtějí mít většinu faktorů tvůrčí fotografie plně pod kontrolou a zároveň chtějí fotoaparát dostatečně pohotový, kompaktní a spolehlivý. Tyto vlastnosti si jednooké zrcadlovky zachovaly dodnes a byly zachovány i u digitálních fotoaparátů této třídy.

Digitální zrcadlovky se vyznačují možností zcela manuálního režimu, nedestruktivní demontáže objektivu a velkým, kvalitním senzorem. Díky tomu jsou nejlepší variantou pro obory astrofotografie, vyžadující fotografování v primárním ohnisku a fotografování dlouhými expozicemi (lepší zrcadlovky zvládají bez problému i mnohaminutové expozice). Obrazové snímače DSLR jsou i několikrát větší než snímače kompaktních fotoaparátů a z hlediska šumu jsou většinou mnohem kvalitnější.

V současné době je navíc možnost pořídit tyto fotoaparáty za velice přijatelné ceny. Ať již nové, či starší v bazarech. Přitom i kvalita bazarových kusů bývá mnohdy na vysoké úrovni a důvody jejich prodeje jsou spíše charakteru morálního zastarávání těchto fotoaparátů díky nástupu nových modelů. Pro potřeby astrofotografie se však mnohdy vlastnosti starších modelů příliš neliší od modelů novějších.

výhody nevýhody
plná kontrola nad tvůrčím procesem neumožňují videosekvence
odnímatelný objektiv větší rozměry
podpora formátu RAW
vysoká obrazová kvalita
Stránka byla naposledy editována 15. ledna 2010 v 19:41.
Stránka byla od 15. 1. 2010 zobrazena 6348krát.

Vytištěno ze stránky projektu Astrofoto (astronomia.zcu.cz/astrofoto/pristroje/858-astrofotografie-pomoci-digitalniho-fotoaparatu)
Nahrávám...