Astrofotografie > Zpracování > Aplikace opravných snímků

Aplikace opravných snímků

K vytvoření kvalitního astrofotografického snímku je mnohdy potřeba kromě samostatného snímku objektu či sady těchto snímků i pořízení sad opravných snímků, které napomáhají eliminovat nectnosti digitálních snímačů. Pořizuje se temný snímek (dark frame), vyčítací snímek (bias frame) a plochý snímek (flat frame). Temný snímek slouží k eliminaci vlivu temného proudu, bias odstraňuje pruhy v obrazu vzniklé rozdílnými vlastnostmi vyčítacího registru a plochý snímek umožňuje eliminovat z obrazu nerovnoměrné osvětlení snímku způsobené vinětací a také tmavé body a skvrny způsobené prachem na plochách optické soustavy, obvykle přímo na senzoru či v jeho blízkosti.

Je vždy vhodnější mít těchto opravných snímků nafocené sady (vhodný počet je někde mezi 4 až 16 snímky od každého druhu), které je nutné před aplikací na obrazové snímky zprůměrovat. Tím se vytvářejí tzv. hlavní opravné snímky (master dark, master bias, master flat). Temný a vyčítací snímek se od obrazového odečítá a plochým snímkem se obrazový snímek dělí, ovšem také od plochého snímku je nutné nejdříve odečíst vyčítací snímek. Tím lze dosáhnout solidní redukce rušivých informací v obraze.

Všechny tyto úpravy je nutné udělat jako první, tedy před jakoukoli jinou úpravou obrazových snímků. Teprve po této redukci je možné obrazové snímky sesadit na sebe, a sčítat.

Stránka byla naposledy editována 15. ledna 2010 v 19:41.
Stránka byla od 15. 1. 2010 zobrazena 5703krát.

Vytištěno ze stránky projektu Astrofoto (astronomia.zcu.cz/astrofoto/zpracovani/876-aplikace-opravnych-snimku)
Nahrávám...