Animace

Interaktivní HR diagram

Interaktivní HR diagram Na obrázku je dosud nejúplnější Hertzsprungův – Russellův diagram, který kdy byl vytvořen. Tento graf zářivého výkonu a povrchové teploty obsahuje 20 853 hvězd, jejichž vzdálenosti a barvy změřil Hipparcos s přesností lepší než 10, resp. 25 %.
Interaktivnost vytváří Javascript, který při přejíždění nad diagramem kurzorem myší, zobrazuje základní údaje, které lze vyčíst s diagramu – např. povrchovou teplotu hvězdy, spektrální typ, zářivý výkon či absolutní hvězdnou velikost.
Vytvořeno podle www.rundetaarn.dk

Animace HR diagram

Animace HR diagram Jednotlivé vývojové stupně hvězd lze velice pěkně zviditelnit pomocí HR diagramu. Na následující animaci se podíváme na vývoj jedné takové hvězdy, začneme u samého začátku – mlhoviny a přes hlavní posloupnost skončíme u černého trpaslíka.
Jenom je nutno si pořád připomínat, že se nejedná o pohyb hvězd v prostoru, ale že pohyb představuje změny v povrchové teplotě hvězdy a jejím zářivém výkonu.
Vytvořeno podle aspire.cosmic-ray.org

Applet HR diagram

Applet HR diagram Applet vykresluje vývoj hvězd s různou hmotností respektive chemickým složením v Hertzsprungově-Russelově diagramu. Lze měnit hmotnost hvězdy a tím pozorovat její různý vývoj a osud. Jejich popis se zobrazí pod diagramem.
Vytvořeno podle www.aldebaran.cz

Vývoj hvězd na HR diagramu

Applet HR diagram Applet zobrazuje vývoj hvězd na HR diagramu. Lze zvolit počáteční množství hvězd a sledovat jejich vývoj na hlavní posloupnosti, kde se výsledky shodují s realitou.
Stránka byla naposledy editována 15. ledna 2010 v 19:41.
Stránka byla od 15. 1. 2010 zobrazena 14886krát.

Vytištěno ze stránky projektu Hvězdy (astronomia.zcu.cz/hvezdy/diagram/22-animace)
Nahrávám...