Katalogy > Názvosloví > Skathi (měsíc Saturnu)

Skathi (měsíc Saturnu)

Vysvětlení jména, jeho vzniku

Skadi (někdy Skathi či Skadhi), v norské mytologii horská obryně, byla manželkou vanského boha Njorda, a sama tedy vanskou bohyní. Když bohové zabili jejího otce Thjaziho, odcestovala do Ásgardu, aby ho pomstila. Pak ale souhlasila, že by se měla vzdát, pokud jí bozi nabídnout za manžela jednoho z nich a pokud ji rozesmějí. Bozi jí pomohli manžela vybrat, ale protože směla vybírat jen podle jeho nohy, vybrala si Njorda, protože si jeho nohu spletla s nohou Baldrovou. Pak ji ještě rozesmál Loki, takže mohli být mezi nimi uzavřen smír a Odin přeměnil Thjaziovy očí přeměnit na dvě hvězdy.

Za nedlouhou se Skadi a Njord rozešli, protože ona milovala hory (Thrymheim), zatímco on chtěl žít v blízkosti moře (Noatun). Podle Ynglingovy ságy se později Skadi stala manželkou Odina, se kterým měla mnoho synů. Podle jiných zdrojů zanechala Njorda kvůli Ullovi.

Skadi je tou bohyní, která omotala hada kolem Lokiho těla, když skákal na tři skály. (Elder Edda: Lokasenna).

Podle některých mytologů byla v rané norské mytologii Skadi ztotožňována s bohyní větrů, a tedy soupeřkou Friggy a Freyji. I když byla zprvu oblíbená, časem upadla ve Skandinávii v zapomnění.

Pro zajímavost poznamenejme, že jménem Skadi se označují mnohá stará místa ve Skandinávii. Je to možná tím, že původně její jméno bylo starší než Nerthusovo.

Stránka byla naposledy editována 15. ledna 2010 v 19:41.
Stránka byla od 15. 1. 2010 zobrazena 3520krát.

Vytištěno ze stránky projektu Hvězdy (astronomia.zcu.cz/hvezdy/nazvoslovi/239-skathi-mesic-saturnu)
Nahrávám...