Katalogy > Názvosloví > Ymir (měsíc Saturnu)

Ymir (měsíc Saturnu)

Vysvětlení jména, jeho vzniku

Ymir, též Aurgelmir, byl v norské mytologii zakladatel rodu mrazivých obrů a důležitá postava norské kosmogonie. Podle některých autorů se Ymir zrodil z mytologické substance Eitr, podle jiných z ledovce Niflheim, kde se setkal s  Muspelovým ohněm a roztál. Zatímco Ymir spal, z jeho těla vznikli obři. Z jeho paží vyskočili muž a žena, zatímco z jeho nohou se zrodil syn.

Ymira krmila kráva Audumla, která se sama živila jinovatkou a solí. Díky jejímu olizování se z ledu nakonec stvořil Buri, otec Bora a děd Odina, Viliho a Ve.

Odin se svými bratry Ymira zabili. Záplavu Ymirovy krve přežili pouze dva obři: Ymirův vnuk Bergelmir (syn Thrudgelmira) a jeho žena. Odin se svými bratry zbytky Ymirova těla použili, aby stvořili Midgard uprostřed Ginnungagapu. Jeho maso se stalo zemí, jeho kosti se proměnily v hory, jeho zuby a úlomky kostí pak kameny. Z jeho vlasů vyrostly stromy a z červů z jeho těla se zrodil rod trpaslíků. Bozi umístili Ymirovu lebku na oblohu, kde ji podpírali čtyři trpaslíci, a z jeho mozku se přeměnil v mraky. Ymirova krev naplnila jezera a moře.

Stránka byla naposledy editována 15. ledna 2010 v 19:41.
Stránka byla od 15. 1. 2010 zobrazena 2586krát.

Vytištěno ze stránky projektu Hvězdy (astronomia.zcu.cz/hvezdy/nazvoslovi/248-ymir-mesic-saturnu)
Nahrávám...