Astrofotografie > Rozdělení > Astrofotografie v primárním ohnisku kratšího dalekohledu

Astrofotografie v primárním ohnisku kratšího dalekohledu

Objekty spadající do této kategorie jsou Slunce, Měsíc (jejich celé disky, zatmění), mnoho deep-sky objektů, komety, atd. Převládají ovšem deep-sky objekty, neboli mlhoviny, hvězdokupy a galaxie, kterých jsou na obloze v rozumném magnitudovém dosahu stovky.

Pro běžné fotografování deep-sky objektů v primárním ohnisku je běžnou hranicí použitelného ohniska 1000 mm, alespoň v atmosférických podmínkách Česka. Při použitích delších ohnisek již bývá vliv rozostření způsobený seeingem tak velký, že jsou bodové objekty rozmazány do vícepixelových kotoučků a další prodlužování ohniska nepřináší další detaily. Z toho důvodu se používají dalekohledy s tímto a menším ohniskem, protože jsou lehčí a obvykle i levnější.

Kromě DSLR jsou u těchto ohnisek používány i webkamery, CCTV a astrokamery, v případě, že je potřeba nasnímat objekty úhlově větší, které by se u dlouhoohniskových dalekohledů nevešly do zorného pole. Například pro fotografii celého Měsíce webkamerou dostačuje dalekohled s ohniskem okolo 500–800 mm, kdežto pro detailní snímky kráterů je potřeba ohnisko okolo 2 000–4 000 mm.

Při fotografování delšími expozicemi přes dalekohled s ohniskem 500–1 000 mm je již nutná větší, stabilní, dobře ustavená paralaktická montáž s motorovým pohonem, nejlépe v obou osách. Mnohdy je nezbytná i pointace, proto je vhodné, má-li montáž vstup pro řídící signály autoguideru.

Stránka byla naposledy editována 15. ledna 2010 v 19:41.
Stránka byla od 15. 1. 2010 zobrazena 3752krát.

Vytištěno ze stránky projektu Astrofoto (astronomia.zcu.cz/astrofoto/rozdeleni/863-astrofotografie-v-primarnim-ohnisku-kratsiho-dalekohledu)
Nahrávám...