Astrofotografie > Základy > Základy astronomické fotografie

Základy astronomické fotografie

Astronomická fotografie je stará již přes sto let, kdy byla vyvinuta suchá fotografická emulze. Tím se astrofotografie výrazně zjednodušila. S využitím fotografie udělala astronomie obrovský krok kupředu. Postupem let astronomická fotografie pronikla snad do všech astronomických odvětví a byla pro ně přínosem. Z počátku byla astrofotografie výsadou profesionálů, ovšem postupem času se stala velmi oblíbenou i v řadách amatérů.

S digitální astrofotografií to bylo podobné. První elektronické detektory obrazu použitelné pro aplikace v astronomii byly tak drahé, že si je mohli dovolit jen některá profesionální pracoviště. Postupem času došlo k rozšíření těchto přístrojů a jejich ceny klesly na úroveň přijatelnou i pro amatéry.

Samozřejmě v současné době jsou jedny z nejkvalitnějších elektronických detektorů používány v astronomických aplikacích, ovšem ceny těchto zařízení jsou taktéž astronomické. Fotografovat lze i s jednoduššími přístroji, dostupnými na běžném trhu. Právě tento druh přístrojů je hojně využíván současnými astronomy – amatéry.

Stránka byla naposledy editována 15. ledna 2010 v 19:41.
Stránka byla od 15. 1. 2010 zobrazena 15682krát.

Vytištěno ze stránky projektu Astrofoto (astronomia.zcu.cz/astrofoto/zaklady/871-zaklady-astronomicke-fotografie)
Nahrávám...