Plynné planety > Jupiter > Animace měsíce Io

Animace měsíce Io

Animace Voyager
Animace Babbar Patera
Animace

Babbar Patera je se svým průměrem přes 300 km jedna z největších sopek na Io a ve sluneční soustavě. Ačkoli nebyl odhalen žádný prach nad Babbar, uviděli Voyager 1 a Galileo horká místa, která naznačují, že je stále aktivní. Tato animace byla vytvořena použitím modelu Babbar Patera. Model má pravděpodobně nějaké nepřesnosti, ale přesto dává dobrou představu o reliéfu oblasti. Model zahrnuje délky 280 až 260 stupňů a šířky -30 až -50 stupňů.

Autor snímku: A. Tayfun Oner
Kosmická sonda: Voyager

Rotace Io a sopečné výbuchy
Animace

Tato animace byla pořízena z filmu Voyager Science Summary (CMP 346). Byl digitalizován Calvinem J. Hamiltonem.

Autor snímku: NASA
Kosmická sonda: Voyager

Pánev Io
Animace

Tato animace byla pořízena z filmu Voyager Science Summary (CMP 346). Byl digitalizován Calvinem J. Hamiltonem.

Autor snímku: NASA
Kosmická sonda: Voyager

Animace Galileo, Voyager
Io - film
Animace

Tato animace ukazuje Jupiterův měsíc Io v průběhu úplného otočení. Byla vytvořena z mapy Io Galilea od A. Tayfun Oner s barevným přídavkem mapy USGS Voyager.

Autor snímku: Calvin J. Hamilton
Kosmická sonda: Galileo, Voyager

Rotující Io
Animace

Povrch měsíce Io se neustále mění. Tento Jupiterův měsíc je místem mnoha silných sopek, které jsou aktivní a doslova obrací měsíc naruby. Časová sekvence snímků je složena z obrázků ze dvou návštěv sond, které se přiblížily k měsíci: Voyager a Galileo. Sekvence ukazuje úplnou otočku Io kolem osy, která odpovídá i úplnému oběhu kolem Jupitera, neboť Io přivrací k obří planetě pořád stejnou stranu. Předpokládá se, že tento sopečný charakter je způsoben vzdálenějšími Galileovými měsíci Jupitera (Europa, Ganymedes a Callisto), jež působí na Io a trvale mění jeho tvar a třením tak způsobují vnitřní zahřívání. Io se skládá povětšinou z hornin, přičemž žlutá barva je způsobena sírou. Původ ostatních barev zůstává předmětem výzkumu.

Autoři snímku: Robert Nemiroff (MTU) & Jerry Bonnell (USRA)
Kosmické sondy: Voyager, Galileo

Animace Galileo
Rotace Io s rošířenými barvami
Animace

Tato animace ukazuje tři záběry na Jupiterův měsíc Io. Horní obrázek ukazuje Io v jeho pravých barvách. Pravý obrázek používá zesílených barev a obrázek vlevo je složený z poměrů barev.

Autor snímku: Calvin J. Hamilton
Komická sonda: Galileo

Animace ostatní
Let okolo Io
Animace

Tato animace představuje let okolo Io. Úhel záběru je přibližně 20 stupňů. Na Jupiteru se objevují stíny obou měsíců, Europy a Io. Vulkanický prach zachycuje sluneční záření právě nad terminátorem Io, vystupujícího z Ulgen Patera. Mapa Io je se zvolením USGS, mapa Jupitera díky James Hastings-Trew a Constantine Thomas.

Autor snímku: Grant L. Hutchinson
Kosmická sonda: -

Stránka byla naposledy editována 15. ledna 2010 v 19:41.
Stránka byla od 15. 1. 2010 zobrazena 5019krát.

Vytištěno ze stránky projektu Planety (astronomia.zcu.cz/planety/jupiter/988-animace-mesice-io)
Nahrávám...