Měření pulsarů
Pulsary jsou pozůstatky po hmotných hvězdách, které zaniknou výbuchem supernovy. Obálka původní hvězdy je odvržena do okolního prostoru, zatímco její jádro se zhroutí do neutronové hvězdy, objektu s obrovskou hustotou hmoty. Předpokládá se, že během kolapsu trvajícího jen několik sekund dostane neutronová hvězda řadu impulsů, které ji roztočí na velmi vysoké otáčky. Pulsar vyzařuje intenzivní elektromagnetické záření, čímž ztrácí energii a postupně se zpomaluje.
Znázornění rotační a magnetické osy.
|
Konfigurace pulsaru a Země, která je nutná k tomu, abychom viděli záblesky.
|
Pro lepší představivost zde uvádíme příklady záblesků pulsarů, jednak v animované podobě a dále přímo pozorovaná data.
Animace záblesků pulsarů (861 kB).
|
Animace vytvořená ze skutečně naměřených hodnot při pozorování Krabí mlhoviny a jejího centrálního pulsaru (339 kB). Objekty jsou očíslované a souhlasí s očíslování snímku celé Krabí mlhoviny. Frekvence pulsů je 29,9 Hz.
|
Z výše uvedeného je zřejmé, že záblesky z pulsarů přicházejí v přesně stanovených okamžicích. Pokud okolo pulsaru obíhá nějaký objekt (planeta), způsobuje nepatrné změny polohy pulsaru v prostoru (důvodem je obíhání planety a pulsaru okolo společného hmotného středu – barycentra).
Tyto změny polohy se projeví ve zpožďování jednotlivých záblesků. Na tom je také zaměřena tato metoda, kdy se pozorují anomálie v jinak pravidelných záblescích přicházejících z pulsarů. Tato metoda je obecně určena pro hledání objektů, které obíhají okolo pulsarů, nicméně ji lze použít i pro náš případ – objev exoplanet.
Tato metoda dovolila objev prvního planetárního systému obíhající okolo 6,2 ms pulsaru PSR 1257+12, kde se nacházejí dvě planety s hmotnostmi 2,8 a 3,4 hmotností Země a oběžnou dobou 98,22 a 66,54 dne.
Pulsar PSR 1257+12 a jeho planetární soustava.
|