Závěrečná stádia > Neutronové hvězdy > Rentgenové a gama pulsary, rentgenové burstery

Rentgenové a gama pulsary, rentgenové burstery

Rentgenové pulsary a burstery jsou pulsary čerpající energii z akrečního disku. Zatímco rentgenové i gama pulsary jsou poháněny přenosem hmoty z hmotnějších složek (M >10 MS), burstery ze složek méně hmotných (M <1,2 MS).

03_vela4a.gif
Záblesky gama (GRB = Gamma-Ray Bursts) byly objeveny zcela náhodou před 30 lety sondou Vela. Graf ukazuje, jak čítač fotonů gama-indikátoru téměř vyběhl ze stupnice při záblesku gama paprsků
(zdroj obrázku: antwrp.gsfc.nasa.gov)

V první fázi jsou tyto rentgenové zdroje zásobovány z hvězdného větru (mezi neutronovou hvězdou a sekundární složkou není kritická vzdálenost pro přímý přenos hmoty). Postupně se však obě hvězdy přibližují, až se vzdálenost mezi nimi zmenší natolik, že k proudění hmoty ze sekundární složky na neutronovou hvězdu může dojít. Rentgenové pulsary pak emitují nad magnetickými póly rentgenové záření, které je zásobováno energií z akrečního disku. Perioda těchto pulsů, které na Zemi přijímáme, závisí na periodě rotace neutronové hvězdy.

Jiný princip pak funguje u bursterů. Ty neemitují záření jen nad póly, ale celým svým povrchem, proto je puls mnohem intenzivnější. A to z důvodu jejich relativně pomalé rotace (srovnáme-li ji například s milisekundovými pulsary). Perioda jejich pulsu pak tedy nezávisí na době rotace, ale na rychlosti přijímání hmoty z akrečního disku. Zjišťování hmotnosti bursterů je zatíženo chybou, kterou má na svědomí přítomnost akrečního disku.

03_grb3.gif
Na obrázku je zobrazena část oblohy při záblesku a po jeho zhasnutí
(zdroj obrázku: hpwren.ucsd.edu)
Stránka byla naposledy editována 15. ledna 2010 v 19:41.
Stránka byla od 15. 1. 2010 zobrazena 5448krát.

Vytištěno ze stránky projektu Hvězdy (astronomia.zcu.cz/hvezdy/neutron/696-rentgenove-a-gama-pulsary-rentgenove-burstery)
Nahrávám...