Luna 1

Luna 1 byla první kosmické plavidlo určené k dosažení Měsíce a první ze série sovětských automatických meziplanetárních stanic úspěšně startujících směrem k Měsíci. Družice byla kulového tvaru. Měla pět antén, které vystupovaly z jedné její poloviny. Luna 1 neměla vlastní pohonný systém. Na její palubě byla kovová koule se znaky Sovětského svazu a nápisem SSSR leden 1959, která měla zůstat na povrchu Měsíce.

Luna 1
Luna 1 Zdroj: NASA

2. ledna 1959 po překročení únikové rychlosti se Luna 1 oddělila od svého 1 472 kg těžkého třetího stupně. Třetí stupeň byl 5,2 m dlouhý a 2,4 m široký, pokračoval dále s Lunou 1. 3. února ve vzdálenosti 113 000 km od Země, vypustila sonda velký oblak sodíku (1 kg) do mezihvězdného prostoru. Zářící oranžová dráha plynu byla viditelná nad Indickým oceánem. Jasnost objektu byla jako hvězdy 6. hvězdné velikosti. Tento oblak dovolil astronomům sledovat dráhu Luny 1 a dále zkoumat chování plynu v meziplanetárním prostoru. Luna 1 minula o  Měsíc po 34 hodinách letu. Dostala se jako první umělá oběžnice Slunce mezi orbitu Země a Marsu.

Koule s nápisem SSSR leden 1959
Koule s nápisem SSSR leden 1959 Zdroj: NASA

Sonda pokračovala v rádiovém přenosu, sledovala vysílací a přenosový systém, pět různých skupin vědeckých přístrojů pro studium meziplanetárního vesmíru, včetně magnetometru, Geigerova a scintilačního počítače a detektoru mikrometeoritů. Měření získaná touto misí poskytla nové data o zemském radiačním pásu a vesmíru, včetně zjištění, že Měsíc nemá magnetické pole a že sluneční vítr a silné proudy ionizovaného plazmatu vycházejí ze Slunce a proudí skrz meziplanetární prostor.


Zpět
Stránka byla naposledy editována 15. ledna 2010 v 19:41.
Stránka byla od 15. 1. 2010 zobrazena 2470krát.

Vytištěno ze stránky projektu Hvězdy (astronomia.zcu.cz/hvezdy/slunce/763-luna-1)
Nahrávám...